Magia światła, czyli krótko i na temat o lampach
Nie jest sekretem, że światło tworzy klimat w domu. Oświetla pomieszczenia, podkreśla charakter wnętrza, akcentując jego atuty, a także sprawia, że salon czy jadalnia stają się bardziej przytulne dla domowników i ich gości. Zatem, odgrywa ważną rolę w naszych mieszkaniach. Można nawet rzec, że decyduje o efekcie końcowym aranżacji przestrzeni, jest tzw. wisienką na torcie czy kropką nad „i”. Jakbyśmy tego nie nazwali, pewne jest, że oświetlenie stanowi funkcjonalny element dekoracyjny wnętrz.
Światło poproszę!
W domach mamy trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:
To pierwsze zastępuje nam naturalne światło słoneczne. Jego zadaniem jest oświetlenie wnętrza w ten sposób, by zapewnić użytkownikom dobrą
orientację w przestrzeni. Nadają się tu zatem: halogeny, świetlówki, LED-y. Oświetlenie miejscowe (robocze) umożliwia nam bezpieczne wykonywanie czynności, tj. czytanie, spożywanie posiłków lub wybór odpowiedniej stylizacji. Aby spełniło swoją funkcję, powinno być jasne i skierowane punktowo na obszar, w którym będziemy wykonywać daną czynność. Nie może nas razić w oczy. W ostatniej grupie znalazło się oświetlenie dekoracyjne, które ma wyeksponować dany przedmiot w pomieszczeniu, np. fotografię rodzinną zawieszoną na ścianie, mebel – pamiątkę z dalekiego kraju lub kolekcję porcelanowych filiżanek.
lampa stołowa Carla, Invicta Interior
Lampa do salonu, lampa do jadalni
Salon to wizytówka mieszkania. To tu przyjmujemy gości, a i życie domowników często toczy się właśnie w salonowej przestrzeni. Jeśli mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem, to mała liczba lamp nie doświetli go odpowiednio. Nasza rada: ilość lamp w salonie, jak i każdym innym wnętrzu, powinna być dopasowana do wielkości pokoju. Zwróć także uwagę, gdzie najczęściej spędzasz czas, czy na sofie, by oglądać telewizję, a może w kąciku z biurkiem, bo tam masz komputer. Idealnym rozwiązaniem są lampy podłogowe, które postawisz obok kanapy. Marzysz o wnętrzu jak z czasopism wnętrzarskich? Postaw na lampę Studio 140 cm. To lampa w stylu loft, którą pokochali designerzy na całym świecie.
lampa Studio 140 cm, Invicta Interior
Chcesz zaskoczyć swoich gości? Efekt wow da lampa Harmony. Oryginalna forma – kształt klepsydry - sprawia, że światło wydostające się z niej, tworzy niezwykły spektakl.
W jadalni oprócz odpowiedniego stołu i krzeseł warto także pochylić się nad wyborem oświetlenia. Sprawdzą się tu zwłaszcza lampy wiszące lub plafony. Lampa nad stołem pięknie oświetli tę część pomieszczenia, gdzie domownicy wspólnie biesiadują. I tu także wybierając właściwy model, musimy wziąć pod uwagę wielkość stołu, jak i metraż samego pomieszczenia. Nad małym stołem wystarczy pojedyncza wisząca lampa, np. z cylindrycznym kloszem.
Większa jadalnia, to większe możliwości aranżacyjne. Duży stół jadalniany pozwoli Ci na umieszczenie nad nim kompozycji oświetleniowej, np. tej składającej się z trzech identycznych lamp.
lampa Chromagon 3, Invicta Interior
Często problem pojawia się nawet nie z wyborem lampy, a z umieszczeniem jej nad stołem w jadalni. Gdy masz stół, przy którym zasiada zwykle 4 lub 6 osób, zalecamy, by lampa wisząca znajdowała się na wysokości 60-70 cm nad stołem. Wysokość tę obliczysz od blatu do spodu klosza.
W tym miejscu należy wspomnieć, że nowoczesne wnętrza lubią lampy loftowe, a w tych klasycznych lepiej wybrać oświetlenie z trapezowym abażurem. Pamiętaj, że oświetlenie powinno pasować do wystroju wnętrza - to zasada, której warto się trzymać.
Zadzwoń pod numer 801 000 863 lub napisz do nas na biuro@centrumkrzesel.pl.
Biuro Obsługi Klienta