Umiłowanie geometrii. Styl art deco
Wnętrza inspirowane stylem art deco charakteryzuje uporządkowanie formy, luksus, elegancja i umiejętne łączenie kilku elementów w jedną, nieprzypadkową całość. W art deco nie ma mowy o przypadku, niedbałości czy minimalizmie. To styl stanowiący pomost między przeszłością i przyszłością, klasycznym wzornictwem a nowoczesnym designem. Właśnie dlatego święci tryumfy do dzisiaj. A wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, w 1890 roku, kiedy to zrodził się przesyt sztuką secesyjną. Art deco miał stanowić przeciwwagę dla niej, konkurować z nadmierną ornamentyką.
Początki, czyli jak krystalizował się styl art deco
O ile sztuka secesyjna charakteryzowała się swobodnym układem kompozycji, o tyle art deco umiłował sobie perfekcję w przemysłowym wzornictwie i geometryzacji przedmiotów. W końcu samo połączeniu słów wywodzi się od francuskich art – sztuka i décoratif – zdobniczy, dekoracyjny. Art deco zwykło się nazywać stylem lat 30. XX wieku, choć jego początki sięgają czasów przed I wojną światową. Inna obowiązująca dla niego nazwa to klasyczna nowoczesność. To styl opozycyjny do secesyjnego. Prawdziwe boom przeżywał właśnie w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Później został nieco przygaszony przez wypracowaną koncepcję funkcjonalistycznej formy w szkole designu Bauhaus. Nie można jednak powiedzieć, że wygasł i odszedł w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Art deco żyje i ma się dobrze. Tak dobrze, że wciąż gości w domach. Może w nieco odświeżonej odsłonie, bardziej nowoczesnej, ale żyje i żyć będzie.
Charakter mebli art deco
To co zdecydowanie można powiedzieć o art deco, to że uwielbia geometryczne formy. Projektanci tworzący w zgodnie z tym stylem dbają o każdy szczegół aranżacji. Detal ma ogromne znaczenie podczas produkcji mebli, jak i dekorowania mieszkań. Co ważne, i o czym nie należy zapominać, art deco łączy się z funkcją przedmiotu, otoczeniem przyszłego posiadacza danego mebla, dzieła sztuki. Choć przedmioty są wyrafinowane w swej estetyce, to ich wygląd nigdy nie przeważał nad funkcjonalnością. Geometryczne linie wyróżniają meble art deco spośród tych tworzonych w innych stylach. W dwudziestoleciu międzywojennym w każdym domu dominowały meble o geometrycznej bryle, prostokątnej, kwadratowej lub okrągłej. Politury i drewniane forniry łączono z blatami wyszlifowanymi na wysoki połysk. Stoliki kawowe zyskały szklane, okrągłe blaty, a fotele obszerne obłe siedziska. Wszystko, by zwiększyć komfort podczas użytkowania mebla. Początkowo tylko elity mogły pozwolić sobie na tak wyrafinowane wzornictwo, z biegiem czasu produkty w stylu art deco były również dostępne dla szerszego grona odbiorców.
Fotel Prius marki Halmar
Wymagające wnętrza
Art deco to styl perfekcyjny. W każdym meblu widać kunszt, dbałość o szczegół i wyważone piękno. Krzesła art deco powinny mieć geometryczną formę, a szafy czy sofy, czyli meble o większych gabarytach, stonowaną kolorystykę w odcieniu beżu, bieli, czerni lub wzór składający się z geometrycznych figur w powtarzających się konfiguracjach. Większość mebli art deco ma proste linie, ale sofy i fotele mogą mieć opływowe kształty z zaokrąglonym zagłówkiem i oparciem. Detale, detale, detale. To one wypełniają wnętrza. Kryształy, nieprzesadne złocenia, fornirowane drewno, frezowane szkło są wyznacznikami stylu art deco. Jeśli decydujemy się na ozdobny stolik w salonie, to ten z okrągłym blatem w połyskującej ramie, np. stolik kawowy Art Deco. Fotel powinien mieć prostą, geometryczną podstawę, np. w postaci kwadratowej ramy. Pomieszczenia aranżowane w tym stylu są ciemne, stonowane, dlatego mogą optycznie zmniejszyć wnętrze. Zatem warto sięgać po ten styl, gdy mamy wysokie pomieszczenia, którym nie straszne są ciemne barwy.
Art deco polecamy miłośnikom perfekcji, którzy w przedmiotach szukają piękna, elegancji i misternego wykończenia z dbałością o każdy nawet najdrobniejszy element. Styl ten pięknie prezentuje się w kamienicach czy apartamentach. Zawsze można także sięgnąć choćby po jeden mebel inspirowany takim wzornictwem, chcąc odmienić wnętrze, choć art deco to styl znany z perfekcji w szczegółach, od klamek w drzwiach, po frezowania na sofach, a kończąc na doborze kolorystyki, faktur i materiałów w całym pomieszczeniu.
Dywan o charakterystycznym geometrycznym wzorze w wybarwieniu grafitowo-szarym. Dostępny jest w rozmiarze 160x230 cm. To salonowy niezbędnik, idealny kompan sofy, fotela i ławy. Przekonaj się!