Coworking - biura dla freelancerów
Z pojęciem coworkingu coraz częściej można się spotkać. Do niedawna termin ten zyskiwał rzesze zwolenników, jednak nagłe pojawienie się zagrożenia epidemicznego zahamowało wzrost tego trendu. Zatem czym jest coworking? I czy rzeczywiście jest to trend? Postaramy się wyjaśnić, czym jest i jak zagospodarować tę przestrzeń, by móc w niej efektywnie pracować.
Coworking – łączy czy dzieli?
No właśnie, już nieco uchyliliśmy rąbka tajemnicy, pisząc, że coworking związany jest z pracą. Wszak sama nazwa na to wskazuje. Czas rozwinąć tę terminologię. Coworking w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to praca razem. Często dotyczy freelancerów, którzy szukają własnej przestrzeni do działalności zawodowej. Wynajmują więc „kawałek miejsca” we wspólnej przestrzeni. Oczywiście każdy ma swoje biurko, przy którym pracuje, ale w bliskiej odległości mogą spotkać się przedstawiciele różnych branż. Coworking pozwala stworzyć przestrzeń do wymiany myśli. Nie jest tradycyjnym biurem, gdzie pracownicy od 8 do 16 siedzą i patrzą w swój ekran komputera. To raczej tygiel zawodów. Szacuje się, że ok. 1,7 mln osób na świecie codziennie korzysta z biur coworkingowych. Współdzielone biura najczęściej „przemawiają” swoją ideą do młodych pracowników, między 20 a 40 rokiem życia. Z tej formy aranżacji przestrzeni korzystają głównie przedstawiciele zawodów kreatywnych, zwłaszcza z branży medialnej. Coworking to open space, w którym każdy ma zachowaną swoją przestrzeń. Bo copywriter potrzebuje ciszy na opracowanie chwytliwego hasła reklamowego, z kolei project manager oczekuje interakcji z innymi i ta cisza wcale nie jest mu niezbędna. Ile zawodów, tyle różnych potrzeb. A wszystkie łączą się i jednocześnie dzielą w biurach coworkingowych.
fotel Moon marki Grospol
Coworking jako biuro przyszłości?
Z pewnością nawet wśród nas znajdą się zwolennicy coworkingu, jak i tradycyjnego modelu pracy. Przestrzenie coworkingowe powstały z myślą o młodych i kreatywnych osobach, którym nie przeszkadza współdzielenie miejsca, choć wcale się nie znają. Warto nadmienić, że coworking jest też bardzo korzystny dla firm czy już samych pracowników pod względem ekonomicznym. Znacznie taniej wynajmować kawałek przestrzeni biurowej niż cały biurowiec. Zostawmy względy ekonomiczne i przejdźmy jednak do aranżacji wnętrza. Tygiel osobowości i zawodów wymusza elastyczność na architektach przestrzeni coworkingowych. Musi się tu bowiem znaleźć miejsce do odbywania konferencji, czy pracy w ciszy. Biurka można odgrodzić od siebie ściankami działowymi. W coworkingowym biurze ogólnie panuje zasada, że stanowiska pracy nie są do nikogo przypisane na stałe. Dziś pracujesz tu, a jutro w innej części coworkingowego biura. I tu można znaleźć przestrzenie bardzo ciche. Hałas przeszkadza w koncentracji, to rzecz wiadoma od dawna. Kabiny dźwiękoszczelne sprawdzą się najlepiej, choć i wykładziny tłumiące dźwięki czy ścianki działowe już zapewniają większy komfort akustyczny. Taka kabina to komfort dla jednej osoby. Znajduje się w niej bowiem biurko, ergonomiczny fotel biurowy, laptop i odpowiednie oświetlenie. Dźwiękoszczelny box odgradza pracownika od natłoku zewnętrznych bodźców, umożliwiając jednocześnie realizację zadań zawodowych.
biurko Smile SL-4 80X160 marki Wuteh
Przestrzenie coworkingowe mają wielki potencjał. Są znacznych rozmiarów, więc da się w nich wygospodarować miejsce pracy w ciszy, jak i to związane z wymianą doświadczeń między specjalistami wielu branż. Aby komfort pracy dla jednych i drugich był jak największy, pracownicy muszą mieć zapewniony odpowiedni sprzęt. Niezwykle ważne jest siedzisko, ergonomiczne, z profilowanym oparciem, regulowanymi podłokietnikami oraz funkcją bezpiecznego „bujania się” w fotelu. „Własne” biurko także należy się każdemu. Dobrze, gdy wyposażone jest w otwory na kable i posiada regulowaną wysokość. Nawet jeśli nie ma wspomnianych otworów na przewody, to zawsze można dopytać o możliwość zamontowania plastikowej przelotki. Takie wyposażenie swojego stanowiska pracy znajdziecie w CentrumKrzesel.pl.
Coworkingowe biura są idealnym rozwiązaniem dla początkujących startupowców, którzy na starcie nie dysponują znacznym zasobem gotówki. Ponadto zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, do których wiedzie wiele szlaków komunikacyjnych.
Elegancki i ergonomiczny fotel tapicerowany, z komfortowym profilowaniem i obszernym siedziskiem. Najwyższa jakość wykonania. Diament Meblarstwa. Sprawdź!