Krzesła do małej kuchni lub aneksu – na co warto zwrócić uwagę
Własne M z piękną, dużą kuchnią to marzenie wielu z nas. Ale co zrobić, gdy rzeczywistość jest nieco inna i zamiast przestronnej kuchni mamy do dyspozycji zaledwie kilka m2 przestrzeni? Na jakie krzesło wówczas się zdecydować? Pytanie wcale nie należy do najłatwiejszych, bo odpowiadając na nie, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, np. ustawność kuchni, pozostałe elementy wyposażenia, będące wyznacznikiem przewodniego stylu aranżacyjnego czy wreszcie budżet. Postaramy się jednak zaprezentować nasz punkt widzenia jako inspirację do kreowania swojej przestrzeni.
Nierozłączny duet w kuchni – krzesła i stół
W kąciku jadalnianym nie powinno zabraknąć krzeseł i stołu. To sprawa oczywista. W końcu jedzenie w pośpiechu i bez możliwości choćby chwilowego odpoczynku jest niezdrowe dla organizmu. Wybierając meble kuchenne, tj. stół i krzesła, należy pamiętać, by tworzyły ze sobą spójny zestaw. Nie oznacza to wcale, że trzeba kupować dedykowany komplet. Owszem można i jest to łatwiejsza droga, ale równie dobrym rozwiązaniem jest samodzielny dobór elementów. Wykorzystując drugi sposób, musimy pamiętać o ogólnym wystroju kuchni – by każdy mebel i dodatek do siebie pasował, mimo iż w pierwotnym założeniu nie stanowiły zestawu. Zatem muszą komponować się stylistycznie, jeśli mamy stół zachowany zgodnie z klasycznym podejściem do wzornictwa, to najwłaściwszy będzie dobór krzeseł utrzymanych w takim samym stylu. Można robić małe odstępstwa, np. łączyć modern z glamour albo loft ze scandi, ale we wszystkim należy zachować umiar.
Krzesło czy hoker, a może taboret – oto jest pytanie
Pozostając w temacie, teraz poruszymy kwestię doboru siedziska. Krzesło w kuchni to nie tylko funkcjonalny mebel, ale także element dekoracyjny. Ten produkt ma wielką zaletę, a jest nią oparcie, które wspiera profil lędźwiowy kręgosłupa. W małej kuchni sprawdzą się krzesła sklejkowe – nie mają podłokietników, można je więc maksymalnie przysunąć do stołu, zostawiając miejsce na swobodne poruszanie się we wnętrzu. W dodatku są lekkie.
Krzesła wykonane z trwałego polipropylenu idealnie pasują do pomieszczeń, w których istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z wodą. Plastikowa powierzchnia sprawia, że taki mebel łatwo utrzymać w czystości – zabrudzone miejsce należy przetrzeć wilgotną ściereczką i poczekać chwilę aż wyschnie. Podobnie jak krzesła sklejkowe posiadają lekką konstrukcję i różne kształty. To krzesła małogabarytowe, więc nie zajmują wiele miejsca. Można je sztaplować – układać jedno na drugim.
Przy wyspach kuchennych zdecydowanie polecamy hokery. Niegdyś można je było spotkać wyłącznie w barach czy restauracjach. Z czasem zawitały także do mieszkań. Podobno już w starożytnym Egipcie były doceniane. Krzesła barowe, bo i taka nazwa funkcjonuje, zajmują mało miejsca. Jeśli są bez podłokietników i oparcia, to można je schować pod blat kuchenny, który imituje stół. Przyjęło się, że różnica wysokości pomiędzy siedziskiem hokera a blatem powinna wynosić od 25 do 30 cm. To ważna wskazówka podczas wyboru odpowiedniego modelu. Stołki barowe podkreślają charakter wnętrza, dodając mu nutkę oryginalności.
I na koniec wzmianka o taboretach. Po stronie zalet stoi możliwość łatwego przechowywania, dlatego tak wielką popularnością cieszą się od lat. Z biegiem czasu taborety kuchenne zmieniły się z prostych brył w eleganckie meble do siedzenia. Na dworze Ludwika XIV zasiadały na nich jedynie damy pochodzące z zamożnych rodzin. Dziś stanowią nieodłączny element wyposażenia kuchni.
Reasumując, wybór siedziska do małej kuchni zależny jest od miejsca, które mamy do dyspozycji, jego charakteru i naszych możliwości finansowych. Warto postawić na lekkie krzesła, które łatwo dostawić do stołu lub wsunąć pod blat kuchenny. W końcu zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu tak cennych m2. Równie ważne są indywidualne preferencje kupującego. My możemy tylko podpowiedzieć, że w nowoczesnych kuchniach pięknie prezentują się krzesła z plastiku lub metalu, zaś te drewniane podkreślają klimat vintage we wnętrzu
Kuchenne krzesło o minimalistycznej formie. Siedzisko i oparcie wykonano z dębowej płyty fornirowanej, a stelaż z drewna kauczukowego. To produkt idealny do małych przestrzeni. Sprawdź!
Połączenie miłej w dotyku w kolorze beżowym i szarym z czarnym stelażem nadaje mu szyku i elegancji - aż chce się odpocząć na tak gustownym meblu. Spróbuj i Ty!
Kuchenne krzesło o minimalistycznej formie. Siedzisko i oparcie wykonano z dębowej płyty fornirowanej, a stelaż z drewna kauczukowego. To produkt idealny do małych przestrzeni. Sprawdź!
Ich doskonała jakość wykonania, intrygujący design oraz wygodne rozwiązania sprawiają, że stanowią nie tylko element wyposażenia, ale także dekoracyjny akcent. Przekonaj się!
Dzięki starannej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom, krzesło to może stanowić stylową i trwałą część wyposażenia każdego pomieszczenia. Spróbuj i Ty!
Dzięki starannej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom, krzesło to może stanowić stylową i trwałą część wyposażenia każdego pomieszczenia. Spróbuj i Ty!
Hoker może stanowić stylową i trwałą część wyposażenia każdego pomieszczenia, dzięki starannej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom. Spróbuj i Ty!
Hoker może stanowić stylową i trwałą część wyposażenia każdego pomieszczenia, dzięki starannej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom. Spróbuj i Ty!
Hoker z miłą w dotyku antracytową tapicerką i drewnianą podstawą z metalowym podnóżkiem. Na siedzisku i niskim oparciu widoczne są dekoracyjne poziome przeszycia. Całość wygląda stylowo, a krzesło ozdobi Twoją kuchnię. Przekonaj się!
Jadalniane krzesło o prostej formie i z ozdobnymi przeszyciami na siedzisku i oparciu. Prezentowany model posiada antracytową tapicerkę (miła w dotyku tkanina Granada) oraz drewnianą podstawę. To idealny towarzysz hokerów barowych z tej samej serii oraz stołu jadalnianego. Sprawdź!
Jadalniane krzesło o minimalistycznej formie. Siedzisko i oparcie wykonano z płyty MDF, a stelaż z drewna kauczukowego. To produkt idealny do małych przestrzeni. Sprawdź!
Klasyczne, tapicerowane krzesło do jadalni, kuchni, sypialni. Miła w dotyku tkanina dostępna jest w odcieniu ciemnej szarości. Ozdobą mebla są cienkie nóżki barwione na czarno. Piękny dodatek do Twojej jadalni!